EDUPAGE.orgRozvrh hodínPracovné ponukyPrijímacie konanie pre šk. rok 2024/2025
Motto týždňa

“Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť.” Christine Gregoire

Vyhľadávanie

10.XII.2010: MEDZINÁRODNÝ DEŇ ĽUDSKÝCH PRÁV

freedom

10.december je významný dátum v histórií ochrany ľudských práv.

Členské štáty Organizácie spojených národov (OSN) sa snažili po strašných udalostiach 2. svetovej vojny zaručiť človeku dôstojnosť v jeho živote. Valné zhromaždenie OSN prijalo 10. decembra 1949 rezolúciu číslo 217 A, ktorú celý svet pozná ako Všeobecnú deklaráciu ľudských práv. Objavilo sa v nej napríklad právo na život, nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia, osobnú slobodu, právo na ľudskú dôstojnosť, ochrana listového tajomstva, telefonických a iných správ, slobodu pohybu a pobytu slobodu myslenia, svedomia a náboženského vyznania. V tento deň si ľudia po celom svete každoročne pripomínajú hrôzy minulých rokov a storočí, kedy sa porušovali základné ľudské práva a obmedzoval sa slobodný život.

Existujú ale dohady o tom, že sa porušovanie ľudských práv deje aj teraz. Amnesty International je celosvetové hnutie ľudí usilujúcich sa o dodržiavanie ľudských práv na celom svete. Svojimi protestmi upozorňuje, že mučenie terorizmus nezastavuje, ale mučenie je terorom. Zameriava sa iba na nestrannú ochranu ľudských práv. A práve Amnesty International organizuje pri príležitosti výročia prijatia deklarácie Maratón písania listov 2007. Ľudia roztrúsení po celom svete píšu listy na podporu ľuďom, ktorí bojujú s porušovaním svojich ľudských práv.

Akcia vznikla roku 2002 v Poľsku. Zapájajú sa do nej desaťtisíce ľudí z viac ako 30 krajín sveta. V roku 2006 zožal Maratón písania listov obrovský úspech. Ak sa chcete dozvedieť viac, alebo sa priamo zapojiť do písania listov, navštívte stránku Amnesty International.

Zdroj: Amnesty International
Fotografia: ilustračná, Ordinary Beautiful

SÚVISIACE ČLÁNKY

Školský rok 2009/2010

9.II.2010 XII. ROČNÍK KRAJSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV :

www.zsslm.sk/index.php

15.XII.2009 XI. ROČNÍK ŠKOLSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV :

www.zsslm.sk/index.php

 Śkolský rok 2008/2009

6.II.2009 XI. ROČNÍK KRAJSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV :

www.zsslm.sk/index.php

X. ROČNÍK ŠKOLSKÉHO KOLA OLYMPIÁDY ĽUDSKÝCH PRÁV :

www.zsslm.sk/index.php

 

autor: Ing. Tibor Hugáň

Fotogaléria

PROPAGÁCIA MEDZINÁRODNÉHO DŇA ĽUDSKÝCH PRÁV