EDUPAGE.orgRozvrh hodínPracovné ponukyPrijímacie konanie pre šk. rok 2024/2025
Motto týždňa

“Vzdelanie sú základy, na ktorých staviame našu budúcnosť.” Christine Gregoire

Vyhľadávanie

Exkurzia: Čistiareň odpadových vôd, Liptovská Ondrašová

 

Exkurzia do ČOV, Liptovská Ondrašová

Dňa 2. marca 2011 sa trieda III. ŽP v rámci odborného predmetu „Prax“ zúčastnila exkurzie v čistiarni odpadových vôd, v Liptovskej Ondrašovej. Keďže podrobnú technológiu celého čistiarenského procesu prebiehajúceho v ČOV sa žiaci naučili na odbornom predmete „Technológia životného prostredia“, informácie ktoré im poskytol sprievodca – zodpovedný vedúci technik ČOV Liptovský Ondrašová, pán Ing. Jozef Spišiak, im neboli cudzie, ale ako sa hovorí „raz vidieť je lepšie ako sto krát počuť“, tak i „naši“ tretiaci exkurziu ocenili, pretože všetko to, čo sa na odborných hodinách naučili teoreticky, mali možnosť vidieť aj v praxi. Pána Spišiaka priam bombardovali otázkami typu: „Ako to funguje?“, „Prečo je to tak?“ , „Načo sa toto používa?“ atď. Na teoretickom vyučovaní si mysleli, že preháňam, zveličujem, keď som im vysvetľovala princíp fungovania čistiarní, ale dnes na vlastné oči videli, že je to naozaj tak a snáď aj pochopili, že občas môžu vyučujúcemu aj veriť :-).

Cestou naspäť z exkurzie ešte žiaci navštívili karanténnu stanicu – útulok pre psíkov v Liptovskom Mikuláši. Keď videli „ufúlané“, ustráchané a vyhladnuté psíky so smutnými očkami, každý otvoril svoj ruksak a vybral desiatu, čo im pribalili ich mamky. Či už to boli piškóty, chlebík s maslom a salámou, alebo rožky so syrom, každý jeden z tretiakov sa o svoju desiatu „podelil“ so psíkmi. Dojalo ma správanie našich „malých“ tretiakov. Zas raz sa mi potvrdilo, že aj keď nie vždy majú „náladu“ na učenie, nie vždy sa usmievajú, majú dobré srdiečka a ja som hrdá na to, že sú akí sú a sú pýchou našej školy.

 

Páčila sa „našim“ tretiakom exkurzia a návšteva karanténnej stanice? … Posúďte sami ...“

 


Peťka Hellebrandtová:

 Dnešná exkurzia ma veľmi zaujala. Hneď na začiatku sme sa aj dozvedeli zaujímavé informácie ako napr., že dostali z eurofondov peniaze, za ktoré v súčasnosti prebieha rekonštrukcia pôvodnej ČOV a tiež výstavba nových nádrží, z dôvodu rozširovania ČOV. Z exkurzie na čistiarni odpadových vôd ma zaujali tie zahusťovacie nádrže kalu, ale tiež ma zaujala vyhníviacia nádrž kalu. Páčili sa mi aj tie lapače štrku a piesku. Nikdy som ešte nevidela toľko „bordelu“ po kope. Tiež z toho išiel riadny „bordel“, taká biela pena,  ale aj tak ma asi úplne najviac zaujalo, ako nám pán sprievodca pustil kal z potrubia, vyzeralo to ako blato. „Smrádek“ tam bol veľký, ale tak to do ČOV-ky určite patrí.

  Z ČOV sme išli do útulku.Ja osobne mám psíkov rada,čiže mi nič neprekážalo. Keby sa dalo,určite by som si zobrala nejakého domáceho miláčika zo sebou. Sami sme videli na psíkoch,ako ich naša nášteva potešila. Hlavne moje piškótky :-).“

 Aďka Homzová:

 Dňa 2.3.2011 sme sa my, III.ŽP zúčastnili exkurzie na ČOV, v Liptovskej Ondrašovej. Počas exkurzie sme sa oboznámili z mechanickými a chemickými postupmi, ktoré sme na vlastné oči videli ale aj na vlastné nosy cítili :). ČOV získala z eurofondov financie vo výške 750 000 000 Sk a tak momentálne prebiehajú práce na zmodernizovaní a pribudnú aj nové nádrže. Keďže táto ČOV má veľkú kapacitu a patrí pod ňu veľa spádových oblastí, tak tým získava prvenstvo v Žilinskom kraji.

 Po skončení exkurzie ČOV sme sa po ceste domov zastavili aj na záchytnej stanici pre psíkov. Síce príjemný pohľad na opustených psíkov nie je a najradšej by sme si ich všetkých zobrali domov, no keď že to nie je v našich silách, tak aspoň sme sa vzdali svojich desiat a nakŕmili sme aspoň pár psíkov. A tak sme aspoň mohli ísť domov s dobrým pocitom na duši, že v dnešný deň sme sa aj niečo nové naučili, získali nové zážitky, ale i že sme urobili dobrý skutok pre tých, ktorí si najviac zaslúžia našu starostlivosť a pozornosť :-).“

 Lucka Kmeťová:

 Dňa 2.3.2011 sme sa zúčastnili exkurzie na čistiarni odpadových vôd v Liptovskej Ondrašovej. Na exkurzii sme sa oboznámili s postupmi, ktoré prebiehajú pri čistení odpadových vôd. Táto exkurzia sa mi páčila, pretože je dobré vidieť niečo o čom sa učíme aj na vlastné oči. Doteraz som si nevedela predstaviť ako taká čistiareň vyzerá.

 Cestou späť sme sa zastavili v karanténnej stanici..Všetci sme sa tam tešili, pretože zvieratká mame radi, ale keď sme odchádzali bolo nám smutno, pretože nám ich bolo ľúto, najradšej by sme si všetkých psíkov zobrali domov.“

 Veronika Čomová:

 Bol to deň, na ktorý nezabudnem. V tento deň sme boli v rámci praxe  v Ondrašovej nahliadnuť ako pracuje zariadenie ČOV (čistiareň odpadových vôd). Náš sprievodca, pán Spišiak bol v celku sympatický človek, ktorý nás oboznámil so zariadeniami v ČOV, dozvedeli sme sa kopu nových vecí a nabrali nových skúseností, ktoré aj využijeme v navrhnutí vlastnej ČOV. A napokon je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť. Keď sme boli na konci našej „vzdelávacej túry“, tak sme sa cestou domov zastavili v útulku pre psov. Bolo
tam veľmi príjemné, no napokon, keď nám pán, ktorý to tam viedol povedal, že keď nebude mať nikto o psíkov záujem, že sa budú musieť utratiť, tak nám nálada viditeľne klesla a preto Vás chcem aj poprosiť ADOPTUJTE si prosím psíka, určite nebudete ľutovať :-)
...“

Ivka Filipeková:

 „Dňa 2. marca 2011 trieda III.ŽP podnikla exkurziu na ČOV (čistiareň odpadových vôd), ktorá sídli v Ondrašovej.

   Pán Spišiak nám poukazoval a opísal jednotlivé procesy, ktoré nevyhnutne prebiehajú za sebou. Mala som možnosť vidieť, čo všetko do čistiarne odpadových vôd priteká. Dozvedela som sa, že hrablice, ktoré zachytávajú hrubé nečistoty, z času na čas zachytia aj mŕtve mačky, ovce a iné zvieratá. Je strašné, čo všetko sa do povodí riek vyhadzuje. Páčilo sa mi hlavne to, že nedávno sme na hodinách TŽP preberali odpadové vody aj čistiareň, a tak som bola dosť v obraze a brala som to ako prax k teórií. Niečo pravdy na tom bude, že lepšie je raz vidieť, ako sto krát počuť

Nesmiem však zabudnúť na silný zápach, ktorý sa pri jednotlivých procesoch „sunul“ do nošteka... miestami sa nedalo normálne dýchať, pretože odpadová voda je predsa len odpadová voda, ale nakoniec sme to všetci prežili bez ujmy na zdraví a bez napáchnutých vecí:-).

Som rada, že som mala možnosť navštíviť ČOV a vidieť ako to tam prebieha, pretože inak ako v rámci školy, alebo praxe by som sa tam určite nedostala. Bol to určite aj zážitok všetko to tam vidieť a poskytlo mi to možnosť lepšie si zapamätať jednotlivé procesy, čo sa neskôr môže zísť na maturitu.

 

Cestou naspäť sme sa ešte celá trieda zastavili na karanténnej stanici pozrieť a nakŕmiť psíkov. Všetci boli veľmi zlatí a každý zo spolužiakov obetoval kúsok zo svojej desiaty pre tých štekajúcich chlpáčov...“

 

 Katka Filipeková:

„Dňa 2.3.2011 naša trieda 3.ŽP spolu s pani profesorkou Turzovou absolvovala exkurziu do čistiarne odpadových vôd (ČOV), ktorá sa nachádza v Liptovskej Ondrašovej. Po príchode na miesto nás majster ČOV pán Jozef Spišiak previedol po jednotlivých zariadeniach. Táto ČOV funguje v LM od roku 1970. Pracujú v nej dve technologické linky:

1. linka zneškodňovania odpadových vôd

2. linka zneškodňovania kalu

O ČOV sme sa už učili na hodinách technológie životného prostredia a teraz sme mali možnosť vidieť všetky tie zaujímavé procesy, ktoré v nej prebiehajú na vlastné oči. Aj keď sa po celom areáli rozliehal nepríjemný fekálny zápach, bol to pre nás všetkých veľký zážitok. Po exkurzii sme ešte navštívili karanténnu stanicu, kde sme nakŕmili odchytené psíky.

Aj keď fúkal nepríjemný vietor a bola aj dosť veľká zima, dnešný deň sa mi veľmi páčil a som rada, že som mala možnosť vidieť čistiareň odpadových vôd na živo .“

 Julka Surmová:

„Dňa 2 marca 2011 sa naša trieda III. ŽP zúčastnila na exkurzii do ČOV ( čistiarne odpadových vôd ). Bolo nám povedané a ukázané ako sa čistí odpadová voda z priemyslu ale aj z obydlí. Videli sme, ako sa zachytávajú najhrubšie častice hrablicami. Potom sme videli lapače štrku a tuku, ďalej sedimentačné nádrže a aktivačné nádrže, kde čistili OV zmesou baktérií za stáleho prevzdušňovania. A nakoniec vypúšťali vyčistenú vodu z určitým zvyškovým znečisteným do recipientu, čo bol v tomto prípade Váh, no aj v tejto vode kontrolovali jej hodnoty.
Získali peniaze z eurofondov vďaka čomu modernizujú systémy a upravujú ČOV.
Navštívili sme aj útulok. Tam nám povedali, že minulý rok neutratili ani jedného psa a psíky držia v útulku 28 dní. Psíka si môžte zobrať domov bez zaplatenia, no väčšinou ľudia donesú aspoň nejaké granule pre ostatných.“

 Miško Čujko:

„Včera sme sa ako trieda zúčastnili na exkurzii v ČOV-ke. Je to ,,domov“ pred odpadové vody z okolitých dedín, objektov (Žiar, Smrečany, Ploštín, Tatralandia, Demänová) aj ,,domov“ pre vodu z priemyselných závodov. ČOV-ka sa ide teraz prerábať a modernizovať vďaka eurofondom, vďaka ktorým sa idú robiť práce v hodnote 1,5milióna eur. Videli sme lapače štrkov, tukov, zhrabky. Žeriav na zhrabky dokáže zdvihnúť až osemsto kilogramov;). Bol tam celkom nechutný „puch“. Tuky v lapačoch tukov, ktoré sa usadzovali na kraji tých nádrží sa vyberajú manuálne.

Ešte sme navštívili útulok so psíkmi, ktoré boli opustené. Síce to neboli weimarské stavače ani nemecké dogy, ale aj tak boli zlaté. Tie malé pekné štyri trojičky boli krásne a choré a jedno z nich ma oplulo. Dal som im svoj rožok a mal som super pocit.“

 Miško Smolák:

„V Liptovskom Mikuláši sa nachádza ČOV, kde je naznečistenejšia voda z celého Žilinského kraja. Pod „palcom“ má Liptovský Mikuláš, Liptovský Hrádok a okolité obce od Liptovskej Porúbky, až po Trnovec. V ČOV som videl, čo všetko hádžu ľudia do stoky a ako to všetko v praxi funguje. Zaujali ma aj nádrže s baktériami – bublalo to tam. Som zvedavý, ako to tam bude vyzerať, keď sa dokončí projekt, ktorý sponzoruje EÚ a SR.

Boli sme pozrieť aj na záchytnej stanici pre psov, kde bolo veľa rôznych psíkov, väčšinou krížencov. Životné podmienky pre psíkov tam neboli dostatočné, ale isto im je tam lepšie, než u predošlých „pánov“. Najradšej by som si ich všetky zobral domov .“

 Romanko Konfál:

„Tento deň sme strávili v sprievode pána Spišiaka, ktorý nám ozrejmilo postupy čistenia OV. Je až zarážajúce, čo všetko sa v odpadovej vode nachádza. Na obnovenie celej ČOV bolo vyhradené z fondov Európskej Únie. Zaujímavé je, že keď je von zima, odpadová voda má okolo 8 stupňov, čiže v nádržiach nezamrzne. Po návšteve ČOV sme sa zastavili v útulku pre psíkov. Keď sme tam prišli a videli sme všetky tie psy, tak každý kto mal desiatu ju dobrovoľne daroval malým chlpáčom .“

 

 

 

 

 

autor: M.T.

Fotogaléria